Duševní rozvičky 3

Vejce

Když 1.5 slepice snese 1.5 vejce za 1.5 dne, kolik snese devět slepic za devět dnů ?

Vejce natvrdo

Když se jedno vejce uvaří ve vodě natvrdo za 6 minut, za jak dlouho se v ní uvaří natvrdo 3 vejce ?

Mikrosoftí most

Logická úloha, kterou dostávají uchazeči o zaměstnání u Microsoftu při pohovoru. Na její vyřešení mají 5 minut.

Při řešení tohoto problému se můžete i dost zapotit. Jeden chlapík ho řešil naprogramováním programu, což mu zabralo 37 minut (napsání programu a jeho spuštění pro zjištění výsledků). Jiný jej vyřešil během tří minut. Skupina pracovníků firmy Motorola s ním nedokázala hnout. (bůhví jestli to náhodou Microsofti někde neotočili ;) ) Zkuste jak dlouho to bude trvat vám:

Skupina U2 má koncert, který začíná za 17 minut. Členové skupiny musí přejít přes most, aby se na koncert dostali. Všichni čtyři se nachází na jedné straně mostu. Musíte jim pomoci dostat se přes most na opačnou stranu. Je noc. Mají jednu baterku. Přes most mohou přecházet najednou maximálně 2 lidi. Každá procházející skupinka, bez ohledu jestli je 1 nebo 2 členná, musí mít u sebe baterku. Baterka musí být vždy z jedné strany na druhou nesená, není možné ji na druhou stranu přehodit ani nic podobného. Každý člen skupiny chodí jinak rychle.

Např. Pokud by Bono a Larry přecházeli první, trvalo by jim to 10 minut než by se dostali na druhou stranu. Když by se potom Larry vrátil zpátky s baterkou, uplynulo by 20 minut a vy jste ve vaší úloze selhali.

Pozn.: Za touto úlohou není žádný trik. Je to jednoduchá úloha na rozdělení zdrojů.

Poslíček

Tři muži přišli do motelu. Recepční uvedl, ze pokoj stoji 30 Kč, a tak každý z mužů zaplatil 10Kč. Všichni odešli na pokoj. Po chvíli recepční zjistil, ze cena je nižší a činí 25 Kč. Vzal tedy 5 Kč a poslal poslíčka, aby je vrátil. Ten však nevěděl, jak rozdělit 5 Kč na tři stejné díly, proto každému z mužů vrátil jen 1Kč a 2Kč si ponechal... To znamená, ze každý z mužů nakonec zaplatil 9 Kč... Je to tak?? To je dohromady 27 Kč... Je to tak?? Poslíček má v kapse 2 Kč... Je to tak?? To je dohromady 29 Kč... Je to tak?? Tak kde je, u všech všudy, ta koruna?

Přesýpací hodnoty

Máte dvoje přesýpací hodiny. Jedny se přesypou přesně za čtyři minuty a druhé za sedm minut. Jak s jejich pomocí odměříte devět minut?

Řešení

Vejce:1 slepice snáší 1 vejce za 1.5 dne, tj. 1 slepice snese 6 vajec ze 9 dnů, tj. 9 slepice snese za 9 dnů 54 vajec.
Vejce natvrdo:Tohle je chyták, taky za 6 minut. Ovšem v mikrovlnce by to trvalo třem vejíčkům třikrát déle, tam se energie využívá efektivněji.
Mikrosoftí most
  • přejdou Bono (1) a Edge (2) za 2 minuty
  • vrátí se Bono (1) za 1 minutu
  • přejdou Adam (5) a Larry (10) za 10 minut
  • vrátí se Edge (2) za 2 minuty
  • přejdou Bono (1) a Edge (2) za 2 minuty
Poslíček:Tohle je chyták. Ty 2kč, co si poslíček ponechal, už jsou v 27kč za pokoj započítané, nemá smysl je přičíst ještě jednou. Muži zaplatili 25kč za pokoj, 2kč "dali" poslíčkovi a 3kč na začátku přeplatili, to je dohromady 30kč, a pak se jim 3kč zase vrátily.
Přesýpací hodinySpustíte oboje hodiny. Když dojdou 4minutové, okamžitě je obrátíte. Když dojdou 7minutové, taky je okamžitě obrátíte. Když dojdou podruhé 4minutové, tj. po 8 minutách od začátku, odsypala se ze 7minutových jedna minuta, takže okamžitě obrátíte 7minutové a za minutu budou prázdné.